Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Swedenborg Emmanuel (1688-1772) Uczony, empiryk, wizjoner, mistyk. Imię znaczące ,,Bóg z nami", otrzymał w spadku jako syn luterańskiego duchownego. Przez trzydzieści lat codziennie przebywał, jak twierdził, w świecie pozamaterialnym i na Ziemi. Utrzymywał, że otrzymał ten dar od Boga. W Memorabiliach pedantyczną łaciną przedstawiał reportaże zza światów.

Miłosz w Ziemi Urlo na pytanie „Dlaczego Swedenborg?"odpowiada potrójnie. Po pierwsze, ze względu na jego związek  z historią literatury: szwedzki ekscentryk stanowił inspirację dla twórców takich jak Goethe, Kant, Poe, Balzak, Baudelaire, Whitman, Dostojewski, Blake czy Mickiewicz; po drugie, ponieważ był postacią istotną jako ten, który zbudował człowiekowi (w znaczeniu symbolicznym) dom dla ducha, po to, aby nadać mogący pochodzić wyłącznie od sacrum,  sens lecząc tym samym człowieka z wydziedziczenia jakie spowodowała nauka i przywrócić orientacje na boskość łącząc analogiami to co na górze z tym co na dole.

Swedenborg według Miłosza był pierwszym, który dostrzegł zagrożenia niesione przez tzw. naukowy sposób postrzegania świata [link: Światopogląd naukowy] czyli „Naturę pojętą jako zespół matematycznych stosunków zaczynającą w wyobraźni elit zajmować miejsce Boga" (kult natury i techniki utrudnia postrzeganie metafizycznej rzeczywistości). Trzecia odpowiedź na pytanie dlaczego Swedenborg wynika z uwagi na powinności wynikające według CM z poetyckiego powołania, a szczególnie wyczulenie na wagę słowa Objawionego [link: Objawienie].

Swedenborg stworzył jednolity obraz świata dostrzegając w nim ogólną zasadę analogii, czy też korespondencji (coresspondance), która stają się podstawą jego systemu i wyjaśnia związki między tym co widzialne, a światem duchowym. Co wynika z analogii, wyraził także w pismach naukowych, jako pierwszy twierdząc na przykład, że to co nazywamy korą mózgową jest siedliskiem funkcji psychicznych - świadomości, postrzegania, doznań, myślenia.

Poprawiony (wtorek, 03 stycznia 2012 19:53)

 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież