Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Leopold Chomski był katechetą uczącym Czesława Miłosza oraz prefektem w przedwojennym wileńskim gimnazjum im. Zygmunta Augusta. Przez uczniów nazywany Chomikiem, stał się osobą, do której w późniejszych latach poeta wracał wielokrotnie. Postać katechety przedstawiona została w Rodzinnej Europie. Jest on też bohaterem wierszy Miłosza [link do wierszy: „Do księdza Ch”, „Ksiądz Ch. po latach”].  W rozdziale Rodzinnej Europy poświęconej Chomskiemu przedstawiony jest problem konfliktu wiary w Boga i humanistycznej wiary w człowieka, podgrzewany w nastoletnim umyśle przyszłego noblisty poprzez spór między prefektem a latynistą Adolfem Rożkiem.

Sam Chomik opisywany jest przez Miłosza jako ksiądz, który nie żywił iluzji co do  moralnego postępu jednostki. Miłosz pisze o nim, że był z zamiłowania inkwizytorem, że widział w dorastaniu demoralizację, w każdym sprzeciwie wobec zinstytucjonalizowanego Kościoła zarodek herezji, a wątpliwości wobec religii traktował jako początek  niebezpiecznego agnostycyzmu. Miłosz pisze też, iż chociaż na każdej lekcji wchodził w spór z katechetą po latach ocenia, że dzięki niemu oraz dzięki owym sporom mierzył się z problemami wiary oraz kościelnej doktryny, własne zaś  przemyślenia doprowadziły go z powrotem do rozważań o prefekcie Chomskim (choćby we wspomnanych wierszach czy Rodzinnej Europie). Katecheta był dla niego pociągający gdyż Miłosz widział w nim uosobienie dawnego, „przednaukowego” i „przedoświceniowego” postrzegania rzeczywistości, niechęć do natury jako siedliska żądz i popędów będących źródłem zła oraz mroczną acz intrygującą inkwizytorską zapiekłość w traktowaniu osób „skażonych”, i zdemoralizowanych, a więc szczególnie rówieśników młodziutkiego Miłosza. Wyobrażenie natury jako brutalnej, nieczystej i nieludzkiej wiąże się u poety z problemem zależności i konfliktu świata naturalnego ze światem ludzi.

Poprawiony (poniedziałek, 19 grudnia 2011 20:41)

 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież