This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.

W kontekście często przywoływanej przez Czesława Miłosza formuły "światopoglądu naukowego" przywołać można trzy nazwiska : Herberta Spencera, Karola Darwina i  Cesare Lombroso. Spencer w 1851r opublikował książkę Social Statics („Statyka społeczna”), w której jako pierwszy  zauważył, że ludzkość rozwija się przez ciągłe wojny i współzawodnictwo oraz, że zwycięzcy pchają świat do przodu. Z takiego spostrzeżenia wyprowadził teorię, zgodnie z którą wspomaganie słabych prowadzi do  blokowania rozwoju, i jest wręcz swoistym grzechem. Darwin w roku 1859 opublikował O pochodzeniu gatunków, w której wskazał, że ewolucja dokonuje się przez dobór naturalny , czyli wypieranie z przestrzeni życia biologicznego słabszych osobników przez silniejsze. Lombroso, włoski kryminolog,  zajmował się studiowaniem ciał przestępców. Po latach badań opublikował książkę L'uomo delinquente („Człowiek Zbrodniarz”), w której zauważył,  że wszyscy zbrodniarze mają podobną budowę ciała, i na podstawie tego spostrzeżenia wnioskował, że przestępcy są ludźmi, którzy  reprodukują w sobie instynkty dzikiego człowieka tak jakby cofnęli się do poprzednich epok (a więc są biologicznie innym gatunkiem).

Wyciągając wnioski z tych poglądów późniejsi myśliciele dokonywali niesamowitego odkrycia: otóż ludzkie społeczeństwo jest jak wielki organizm, a istniejące w nim  zło wynika nie z indywidualnego wyboru ludzi, lecz jest efektem naturalnej niedoskonałości niektórych jednostek, ergo człowiek ma możliwość zniszczenia zła po wsze czasy usuwając z niego osobników niedoskonałych, tak jak się usuwa nowotwór z organizmu. Tak więc człowiek niedoskonały (na przykład niedostosowany do życia przestępca) powinien dla dobra rasy być zlikwidowany, lub, jak wnioskowano z idei Spencera, nie powinno mu się udzielać pomocy i tym samym  pozwolić by na drodze doboru naturalnego sam wyginął. Iluzja, że człowiek może sam kierować losem swojego gatunku wytworzyła, w dalszej perspektywie  systemy totalitarne gdzie władze uważając że prowadzą historię ku świetności,  kontrolowały najdrobniejszy aspekt życia podległych im ludzi: zupełnie tak jak lekarz  leczący chore ciało pacjenta, zwolennicy totalitaryzmu chcieli wyleczyć społeczeństwo z toczącego je zła, będącego właściwie osobliwymi rodzajami chorób.

Powyżej przedstawione poglądy były dla wielu  ludzi przełomu XIX w. bardzo pociągające i, jak wskazuje szwedzki reporter polskiego pochodzenia Maciej Zaremba- Bielawski autor książki "Higieniści" ogromnie elastyczne, ponieważ mogły być one  wykorzystywane przez przedstawicieli prawie każdego światopoglądu: arystokraci mogli uznawać za  naturalną, a więc dobrą, ich lepszą pozycję na drabinie społecznej, a komuniści pokazywać kazirodczą arystokrację jako raka niszczącego zdrową, ludzką tkankę. Uwzględniając powyższe obserwacje trudno jest się dziwić, że w wielu państwach (między innymi Trzeciej Rzeszy, Szwecji, Finlandii, Estonii) zostało wprowadzone prawo oparte na myśli eugenicznej,  które w najłagodniejszej jego odmianie nakazywało kastrację jednostek gorzej przystosowanych, (przykładem jest Szwecja w której od lat trzydziestych do siedemdziesiątych  dwudziestego wieku wykastrowano  ponad 60 tys. osób) a w najbardziej radykalnej formie sprawiło, że miliony ludzi zostały zamordowane w obozach zagłady podczas II wojny światowej. Podobnym przejawem „światopoglądu naukowego" są zbrodnie dokonywane w komunistycznych reżymach: komuniści starali się wytępić zło postępując według marksistowskiej teorii rozwoju, która była przecież teorią naukową; uważali ponadto, że naturalnie skażonym rodzajem człowieka są kapitaliści, posiadacze ziemscy, arystokracja etc. co naturalnie skazywało ich na prewencyjne czy też eugeniczne wycięcie z ciała organizmu społecznego.

Poprawiony (wtorek, 27 grudnia 2011 10:39)

 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież